Re-Use

Projekt spustila v roce 2016 společnost SAKO Brno ve spolupráci se statutárním městem Brnem a Veřejnou zelení města Brna. Cílem projektu je opětovné využití starých, ale stále funkčních předmětů. Lidé mohou odevzdávat nábytek, zařízení a vybavení domácností, obrazy, rámy, vázy, CD, DVD, knihy, časopisy, hračky, sportovní vybavení apod. (mimo předměty drobné a domácí elektroniky, pracovní elektrické nástroje a jiná elektrozařízení) na takzvané Re-Use pointy, což jsou zastřešené prostory na brněnských sběrných střediscích. Sběrná střediska s Re-USE pointy naleznete na SSO Hapalova, SSO Veveří, SSO Okružní, SSO Jana Svobody, SSO Ukrajinská, SSO Dusíkova. Na území městské části Brno-Tuřany zatím nejsou.

Takto vyřazené věci mohou lidé odkoupit za symbolické ceny a výtěžek z prodeje je použit na veřejnou sbírku Květiny pro Brno. Projekt přispívá nejen k ochraně životního prostředí, ale také napomáhá rodinám začít nový život díky pořízení věcí, které už ostatní nevyužijí.


Retro-Use

Cílem projektu Retro-Use je využít ty věci, které byly lidmi vyřazeny, ale stále jsou funkční. Podmínkou je, že předměty musí být vyrobeny před rokem 1989. Lidé tak mohou prodloužit životnost věcem, které jim je líto vyhodit nebo které by skončily na sběrném dvoře. Projekt má nejen ekologický, ale také historický význam. Pro někoho bezcenné předměty mohou být využity ve sbírkách muzeí nebo v divadlech. Jedná se zejména o knihy, nádobí, vybavení domácnosti, staré fotografie a filmy nebo hračky.

Výtěžek z prodeje putuje na veřejnou sbírku Květiny pro Brno na výsadbu a údržbu květinových záhonků ve městě. Vyřazené předměty větších rozměrů je možné odevzdat v externím skladu na ulici Francouzská. Drobné předměty lze přinést na Husovu ulici do krytu 10-Z.

Užitečné informace o projektech ReUse a RetroUse získáte na adrese Orlí 8, kde sídlí Retro-Use point. Informační pracovníci vás zde také seznámí například s tím, jak třídit odpad. Drobné předměty můžete přinést i na tuto adresu.


ReNab

Projekt ReNab dává druhou šanci starému, ale stále funkčnímu nábytku a zároveň pomáhá brněnským rodinám, které nemají na nové vybavení bytu finanční prostředky, začít nový život. Občané mohou na těchto vybraných sběrných střediscích: SSO Hapalova, SSO J. Svobody, SSO Dusíkova, SSO Okružní, SSO Veveří, SSO Ukrajinská, SSO Sochorova odevzdat například stoly, skříně, komody, postele, dětské ohrádky nebo policové systémy, ale i zahradní nábytek. Čalouněný nábytek se z hygienických důvodů neodebírá.

Veškeré informace o projektech a otvírací době získáte na webu www.sako.cz a www.retro-use.cz.