Informace MMB k aktuální situaci

Důležité informace k aktuální situaci

KDE NAJDU POMOC? KDE MŮŽU POMOCI?

Vážení Brňané,

chci vás touto cestou informovat o možnostech pomoci nejohroženějším skupinám obyvatelstva a o tom, kde pomoc a informace v současné situaci hledat. Mnoho informací se soustředí na webových stránkách, pokud ale nemáte přístup k internetu, neváhejte využívat bezplatných telefonních linek zmíněných v následujícím textu. Rozhodně se nebojte říct si o pomoc.

Město Brno vytvořilo informační platformu, na které najdete opatření přijatá vládou ČR a také městem Brnem. Tyto informace můžete najít na webu www.brno.cz/koronavirus. Dále jsme zřídili bezplatnou linku pomoci s nákupem potravin, obědů nebo hygienických potřeb. Služba je zřizovaná Odborem sociální péče na telefonním čísle 800 140 800 a je určena pro všechny,primárně se však soustředí na nákupy pro seniory.

Pro hlídání dětí do 10 let, jejichž rodiče pracují jako zdravotníci, policisté, hasiči, řidiči dopravního podniku nebo pracovníci v sociálních službách jsme určili konkrétní školské zařízení, a to ZŠ a MŠ Plovdivská. Město také nabízí individuální hlídání těchto dětí družinářkami a učitelkami z mateřských škol přímo v jejich bydlišti. Pro objednání těchto dvou služeb kontaktujte pracovnice Odboru školství paní Čechovou (tel. 542 172 463, cechova.irena@brno.cz) nebo paní Hofbruckerovou (tel. 542 172 182, hofbruckerova.marcela@brno.cz).

Výrazná pomoc seniorům vznikla díky spolupráci mezi organizací Elpida a skauty. Zřídili bezplatnou linku seniorů 800 200 007, kde přijímají poptávky od seniorů po celé zemi a dospělí skauti a skautky se mohou přihlásit ke konkrétní požadavkům seniorů ve svém okolí. Skauti a skautky se soustředí především na nákup potravin a drogerie, vyzvednutí e-receptu nebo volně prodejných léků, doručení roušek, venčení pejsků či doručení hotového jídla.

Na webu Sousedská pomoc. (www.sousedskapomoc.cz) můžete najít pomoc s doručování potravin, léků nebo třeba ochranných pomůcek nejvíc ohroženým lidem. Lze zde najít pomoc, ale také se můžete zapojit. Na tomto webu můžete svou pomoc i nabídnout. Hledají se dobrovolníci na pozici pečovatele, dispečera, kurýra či švadlenu. Pokud se chcete zapojit, stačí zde vyplnit krátký formulář. Dalším webem je Pomoc do domu. (https://www.pomocdodomu.cz/brno). Zde se soustředí veškerá pomoc dobrovolníků. Naleznete zde individuální kontakty na lidi, kteří pomáhají, telefonní čísla, e-maily a činnost, ve které vám jsou schopni pomoct. Tento web soustředí na jednom místě opravdu různé druhy pomoci, od hlídání a venčení domácích mazlíčků přes šití a nabízení roušek až po zajištění nákupu. Skvělou iniciativou brněnských hoteliérů a restauratérů je platforma Pomáháme si 2020. (https://www.pomahamesi2020.cz), která zajišťuje obědy pro seniory nad 65 let až ke dveřím zdarma. Jídlo si můžete objednat na telefonních číslech 775 855 685, 736 233 491. Podařilo se tento systém propojit i s městským dovozem potravin, takže zde můžete využívat městskou bezplatnou linku 800 140 800.

V současné době je potřebná i psychologická pomoc, pro tyto účely vzniklo bezplatné psychologické poradenství Dělám, co můžu. (www.delamcomuzu.cz). Na webu najdete nabídku psychologických konzultací zdarma po dobu trvání epidemické krize. Pomoc je zde soustředěna jak pro širokou veřejnost, tak i pracovníkům, kteří se nyní nachází tzv. v první linii. Hledají zde i odborníky psychology, aktuálně jich mají k dispozici přes 150.

Velmi užitečné jsou i weby sdružující dobrovolníky, kteří šijí roušky. (www.sijemerousky.cz, www.damerousky.cz). Roušky jsou velký problém, řešíme to každý den. Je jich nedostatek, snažíme se vždy po desítkách pomoci těm nejpotřebnějším, takže i zde se jedná o výraznou pomoc. Ušité roušky můžete také nosit na centrální shromaždiště roušek v Brně na Koliště 19.

Pomoc lze najít nebo poskytnout i ve facebookových skupinách. Aktuálně se pomoc koncentruje ve skupinách s názvy Šijeme roušky v Brně; Dobro pro Koronu_Brno a JmK; Roušky Brno; Dobro v době korony – Brno a JMK; Můžeme? Pomůžeme! Židenice, Líšeň a okolí; Pomáháme si 2020.

K objednání potravin nebo hygienických potřeb můžete využít in-line obchody na stránkách www.rohlik.cz nebo www.itesco.cz.

A pokud vás budou zajímat informace o novém typu koronaviru využívejte infolinku Ministerstva zdravotnictví ČR (1212), Krajské hygienické stanice (773 768 994), Jihomoravského kraje (800 129 921) nebo Státního zdravotního ústavu (724 810 106, 725 191 367).

V případě dalších dotazů můžete také psát nebo volat přímo mně (tel. 731 402 618, hladik.petr@brno.cz). Děkuji vám za trpělivost, dodržování přijatých opatření a vzájemnou pomoc. Držte se a přeji pevné zdraví!

Mgr. Petr Hladík, náměstek primátorky pro zdravotnictví